فرش:


شناخت طرح و نقش قالی های کردی خراسان
مولف علی وند شعاری، اکرم بخشی آمقانی و عبداله میرزایی مترجم
ناشر دانشگاه هنر اسلامی تبریز تاریخ انتشار 1400/09/01
نوبت چاپ اول تعداد صفحات 177
قیمت پشت جلد 1100000 ارسال کننده admin
نوع جلد شومیز اندازه رحلی
کد DOI کد دیویی 75592/746
کد ال سی فایل کتاب
توضیح
این کتاب که حاصل پژوهش‌های ‌‌میدانی مفصل به همراه تحقیقات کتابخانه‌ای است به حوزه تاریخی و هنر قالیبافی ایلات کرد خراسان و تاثیرات فرهنگی متاثر از موقعیت‌های جغرافیایی آنها بر دستبافته‌ها توجه داشته است.
بر این اساس، مطالب کتاب پیش‌رو برای دستیابی به اهداف پژوهشی خود، در چهار موضوع به شرح زیر ساماندهی و ارائه شده است:
موضوع نخست سیر تاریخی مهاجرت اقوام کُرد به خراسان است. در این خصوص دو مورد وجود دارد حضور کردها در خراسان پیش از دوره صفویه  و در رابطه با مورد دیگر حضور کردها در خراسان، در دوره صفویه و پس از آن
در وهله دوم کتاب حاضر درآمدی است بر هنرهای صناعی و دست‌بافته‌های اقوام کرد خراسان، از آنجاییکه صنایع‌دستی به‌عنوان گنجینه‌ای از هویت، آداب‌ورسوم، اعتقادات و فرهنگ هر منطقه مطرح می‎شود؛ بدین منظور سعی برآن شد تا به مهم‌ترین و شاخص‌ترین تولیدات صنایع‌دستی اقوام کرد خراسان که برخی از آن­ها در حال منسوخ شدن است پرداخته شود.
در وهله سوم با توجه به پراکندگی ایلات و طوایف اقوام کرد در جغرافیای خراسان رضوی، روستاهای که دارای دستبافته‌های کردی بوده‌اند در هریک از شهرستان‌های استان، شناسایی و سپس به مطالعه ایلات و طوایف ساکن در هریک از روستاها پرداخته شد. هدف از مطالعه ایلات وطوایف ساکن در هر روستا به جهت بررسی عوامل موثر در سکونتگاه‌های آنان, تاثیرات فرهنگی ناشی از عوامل پیرامونی بر نقوش دستبافته‌ها بوده است. نتایج این بررسی‌ها موجب شد تا دست­بافته‌هایی با طرح و نقش منحصر به فرد از طریق مطالعات میدانی شناسایی و مورد بررسی واقع شود.
در وهله چهارم مطابق مرحله پیشین به مطالعه و بررسی دستبافته‌های کردی پرداخته شد با این تفاوت که جغرافیای مورد بررسی در مطالعات میدانی، خراسان شمالی بوده است. تفاوت در جغرافیای مطالعات میدانی با مرحله پیشین موجب شد تا تغییرات در پراکندگی ایلات و طوایف و تاثیرات بر نقوش با فصل پیشین نمایان شود.
میانگین امتیازات: 5
تعداد آرا: 6امتیاز دهید:
EXCELLENT
VERYGOOD
GOOD
REGULAR
BAD

قیمت فروش - ریال: 1100000 - :
تعداد درخواستی برای خرید:
برگشت به صفحه اول گنجینه کتاب‌ | برگشت به بخش قبلى

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انتشارات دانشگاه هنر اسلامی تبریز می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 All Rights Reserved | Publication of Tabriz Islamic Art University

Designed & Developed by : Yektaweb